Ochrana přírody
Člověk od nepaměti žije ve větší či menší rovnováze s přírodou. Ne jinak tomu je i v urbanizované krajině, ve které se naše město a území spadající do jeho působnosti nachází. Naší snahou je především udržet přírodu na blízku, aby přispívala ke kvalitě života občanů.
Například zeleň ve městě významně ovlivňuje zdraví a životní prostředí obyvatel. Parky, zahrady, stromy a další ozeleněné plochy mají bezpochyby nezaměnitelný ekologický a estetický význam. Zlepšují kvalitu ovzduší, poskytují stín v horkých dnech a jsou útočištěm mnoha živočichů.
Často však musíme hledat kompromisy mezi zájmy přírody a obyvatel města. Takové střety zájmů jsou nejvíce patrné na problematice stromů a jejich kácení ve městě. Jelikož je strom živý organismus, který během svého života roste a vyvíjí se, podléhá i on procesu stárnutí. To má své pozitivní avšak i negativní následky. Čím větší je strom, tím více osvěžuje vzduch, poskytuje větší stín a je na něj krásný pohled. Takový strom je ale ve městě vystaven mnoha negativním faktorům jako je například omezený prostor pro růst, narušení kořenového systému překrytím neprodyšným povrchem či opravami komunikací a v neposlední řadě i poškozování vandaly.
Strom ve špatném zdravotním stavu je napadán chorobami, celkově chřadne a stává se tak hrozbou. Denně kolem nich prochází stovky obyvatel, včetně dětí, projíždí automobily či se nacházejí v blízkosti nemovitostí, a pokud by zde hrozila újma na zdraví, životě či majetku občanů, nelze v takovém případě dlouho váhat. Abychom zamezily zhoršování zdravotního stavu stromů, jsou jejich koruny šetrně ořezávány, avšak v některých případech je nutné strom pokácet. Za pokácené stromy jsou vysazovány nové, aby nedocházelo k postupnému vymizení zeleně.
I stromy jsou ale chráněny zákonem a tak nelze pokácet jakýkoliv strom bez povolení, což řeší § 8 zákona č. 114/1992 Sb, o ochraně přírody a krajiny v aktuálním znění, ve smyslu vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení v aktuálním znění.
Ing. Veronika Zemanová, ochrana přírody